Optimizat Firefox & Chrome

SCOALA GENERALA SEITIN
Tinerete si Jurnalism - Concurs International de Revista Scolara

Concursul international de reviste scolare
"Tinerete si Jurnalism"

editia VI 2016 - si online

Perioada inscriere: 25 aprilie 2016 - 22 mai 2016
Perioada vot pe facebook: 23 mai 2016 - 31 mai 2016
Perioada AUTOVOT: dd mm yyyy orele 07:07:07 - dd mm yyyy orele 21:21:21

vot facebook STOP VOT

Rasfoiti printre urmatoarele pagini:

Editiile concursului:

Reviste:

Parteneri:

• La editia a 6-a din 2016 ( 76 intrari)
  • La editia a 5-a din 2015 ( 78 intrari)
  • La editia a 4-a din 2014 ( 45 intrari)
  • La editia a 3-a din 2013 ( 26 intrari)
  • La editia a 2-a din 2010 ( 21 intrari)
  • La editia a 1-a din 2009 ( 14 intrari)

• ISJ Arad
    CCD Arad
    BJ Arad
    AGIRo

Regulament

Secţiuni:
    1. Categoria PRINT
      1. şcoală primară: reviste şcolare realizate de elevii claselor "zero" si I-IV
      2. şcoală gimnazială: reviste şcolare realizate de elevii claselor V-VIII
      3. liceu: reviste şcolare realizate de elevii claselor IX-XII

2. Categoria ELECTRONIC: cam tot ce se poate numi e-revista
      1. şcoală primară: reviste şcolare realizate de elevii claselor "zero" si I-IV
      2. şcoală gimnazială: reviste şcolare realizate de elevii claselor V-VIII
      3. liceu: reviste şcolare realizate de elevii claselor IX-XII

3. Categoria ALTCEVA: cam tot ce nu intra mai sus (sa fie de folos elevilor si cadrelor didactice)
      1. revista scolara de specialitate (nu sunt facute de elevi, dar sunt in folosul lor) : reviste metodologice, pedagogice, reviste de specialitate
      2. blog, site, aplicatie: pentru promovarea activitatilor elevilor
      3. altceva (cam tot ce nu intra mai sus)

Regulament de participare:

Notă: Aceasta editie se desfasoara atat in format online, cat si clasic.

Concursul se adresează elevilor din clasele primare, gimnaziale şi liceale precum şi cadrelor didactice care ii indrumă in realizarea revistelor şcolare din toate şcolile cu predare in limba romană din intreaga lumea.

Participanţii la concurs vor expedia (pentru a creea baza de date a concurentilor-vezi editiile anterioare):

• ultimul număr al revistei şcolare in format electronic ( .pdf, .doc, .docx - max 20Mb) - (pentru categoria ELECTRONIC), adresa URL prin email (pentru categoria C.2) sau prin posta (pentru categoria PRINT);
  • acord de parteneriat (descarcat de pe site, semnat, ştampilat şi scanat) - pentru cei care nu au participat in ultimele editii - editia IV 2014, editia V 2015;
  • o fotografie a copertei fata (.jpg, .png - 400px/600px - max 2Mb) - coperta fata, PrintScrin, etc.

• in perioada 25 aprilie 2016-22 mai 2016 -
    (data postei) la
    Adresa scolii

Şcoala Generală Şeitin,
    str. Revoluţiei, nr. 52, cod postal 317315,
    localitatea Şeitin, judeţul Arad,

sau electronic
    pe adresa de email: scoala.seitin@gmail.com.

Notă: Inscrierea se face doar online prin formularul de inscriere pus la dispozitie pe site.
  • !! Alături de cele trei cerinţe se va trimite şi o scurtă descriere a revistei-150 de cuvinte (membrii colectivului de redacţie, motivul apariţiei, aspect legate de conţinutul revistei, perspective)-conform formularului de inscriere online.

• Notă: Nu se percepe taxă de înscriere la concurs.

In perioada 25 -31 mai 2016 se va incerca un sistem paralel de votare online (gen facebook) public al participantilor.
    In data de 7 iunie 2016 (sau o alta data din iunie) juriul alcatuit din reprezentanti ai scolii si a institutiilor partenere va desemna castigatorii.
    Rezultatele vor fi afişate pe site-ul şcolii: http://www.scoala.seitin.ro şi in presă pană la data de 22 iunie 2016, iar diplomele de participare vor fi trimise emectronic cu confirmare de primire. Se vor acorda premii pentru ocupanţii primelor 3 locuri ale fiecărei secţiuni şi diplome de participare tuturor revistelor, iar coordonatorilor de revistă adeverinte;.

Criterii de jurizare:
  • gradul de complexitate a revistelor: cultivarea parteneriatului şcolar, abordarea tradiţiilor zonei din care provin, mesajul intercultural al acestora;
  • limbajul adecvat vârstei, dar situat în limitele obligatorii ale clarităţii, decenţei, corectitudinii gramaticale şi exigenţei
  • stilistice, care atrag pe cititor şi-l determină să găsească în revistă nu numai o sursă de amuzament, dar şi de informare şi
  • formare a sufletului şi a caracterului;
  • dimensiunea europeană a conţinutului revistelor şi mesajul intercultural al acestora;
  • nivelul de implicare al elevilor;
  • estetica şi ingeniozitatea prezentării grafice
  • numar ISSN
  • format print (bonus 5 puncte)

• Notă:Revistele trebuie să fie realizate de elevi, sub îndrumarea profesorilor (inafara de cele din categoria B3).

Mediatizarea concursului
    site-ul scolii, articole in presa locală, site-uri de specialitate.

Programul concursului
    lucrările vor fi trimise pană in data de 22 mai 2016 pe adresa de email scoala.seitin@gmail.com sau pe

Adresa scolii

Şcoala Gimnzială Şeitin,
    str. Revoluţiei, nr. 52, cod postal 317315,
    localitatea Şeitin, judeţul Arad,

Persoane de contact:
  • prof. Dan Matica, scoala.seitin@gmail.com, tel: 0726 318646
  • Şcoala Gimnzială Şeitin, scoala.seitin@gmail.com, tel: 0257 415106, fax: 0257 415106
  • ^

Detalii despre aceasta editie gasiti in regulamentul concursului.
    Participantii si castigatorii:

• La editia a 6-a din 2016 ( 76 intrari)
  • La editia a 5-a din 2015 ( 78 intrari)
  • La editia a 4-a din 2014 ( 45 intrari)
  • La editia a 3-a din 2013 ( 26 intrari)
  • La editia a 2-a din 2010 ( 21 intrari)
  • La editia a 1-a din 2009 ( 14 intrari)

• Sunteti bineveniti cu sugestii si reclamatii.