imagine <h2>lumea noastra</h2>ŞCOALA GIMNAZIALĂ <i>Nr. 7</i></br>

ŞCOALA GIMNAZIALĂ Nr. 7
loc. resita jud. CARAS-SEVERIN - ROM

• editia 6 ( 99 pct - I)
  • editia 5 ( 78 pct - participar)
  • premiu: I

coordonator:      Cristina Ardeleanu - cristi_ardeleanu@yahoo.com
    echipa:      Oana GogoÅŸeanu, Karina Dimcea, Ana-Maria Glogovicean, Vlad Ionete

Există munte motive pentru care revista "Lumea noastră" apare de opt ani, în mod constant. Este o oglindă a acÅ£iunilor ÅŸcolii, dar ÅŸi o carte de vizită pe ntru aceasta. Este o modalitate prin care copiii talentaÅ£i la scris pot să-ÅŸi demonstreze calităţile, dar ÅŸi o cale de a se remarca. Åži, de ce nu, poate fi ÅŸi un mijloc de orientare în carieră.

Revista are rubrici permanente, stabilite la început de an ÅŸcolar, la o primă întâlnire a echipei redacÅ£ionale, rubrici variate, cuprinzând materiale specifice jurnalismului: articole, interviuri, sondaje de opinie, reportaje, ÅŸtiri etc. Materialele care apar în revistă reflectă acÅ£iunile ÅŸcolii derulate în perioada dintre două apariÅ£ii editoriale.

Ne dorim să atragem cât mai mulÅ£i copii care să doresacă să scrie în revistă, respectiv să implicăm, pe lângă echipă, colaboratori din rândul elevilor ÅŸcolii. Totodată, vrem sa atragem spre revistă oameni de seamă ai Banatului, care pot fi modele pentru elevii noÅŸtri.