imagine <h2>lumea tehnologiei</h2>Colegiul Naţional <i>Mircea Eliade</i></br>

lumea tehnologiei

Colegiul Naţional Mircea Eliade
loc. resita jud. CARAS-SEVERIN - ROM

• editia 6 ( 100 pct - I)
  • editia 5 ( 83 pct - mentiune)
  • editia 3 ( 88 pct - III)
  • premiu: II

coordonator:      Ghican Ana - anaghican12@yahoo.com
    echipa:      Voin Valentin, Danciu Amalia, Anghel Alexandru, MiloÅŸ Raluca

Revista se doreÅŸte a fi un forum al elevilor, în care ei să-ÅŸi prezinte preocupările ÅŸi pasiunea pentru domeniul tehnologiei ÅŸi alte domenii colaterale. de asemenea vizează interdisciplinaritatea susÅ£inută de ilustraÅ£ii semnificative. Revista poate constitui un auxiliar curricular la nivelul disciplinei de specialitate (educaÅ£ie tehnologică), aceasta justifică ÅŸi continuitatea redactării revistei ,,Lumea tehnologiei" care are peste un deceniu de la apariÅ£ie (decembrie 2002).

Rubrici: Concursuri ÅŸcolare, Portrete de campioni, Activităţi educative, ExpoziÅ£ii, ora de tehnologie, InvenÅ£ii ÅŸi inventatori, Oameni ÅŸi locuri, ÅžtiaÅ£i că?

Viitorul acestei reviste este asigurat deoarece elevii apreciază revista, conducerea ÅŸcolii ÅŸi autorităţile locale,ne sprijină în demersul nostru, elevi ÅŸi cadre didactice din unităţi ÅŸcolare din judeÅ£ul nostru participă cu materiale, rubricile sunt diversificate ÅŸi astfel toate materiale redactate pot fi utilizate. Deasemenea presa locală este un partener permanent în promovarea revistei.