imagine <h2>phénix</h2>Colegiul National <i>Mihai Eminescu</i></br>

• premiu: II

coordonator:      Rusu Liliana - colegiuleminescu@yahoo.co.uk
    echipa:      Ioan-Alexandru Plamada, Otilia Vintu, Alina Culea, Matcu Mara

Revista a apărut din dorinÈ›a de a crea ceva folositor È™i nou pentru comunitate. A fost însă È™i o provocare, deoarece am vrut să ne demonstrăm nouă-înÈ™ine È™i celorlalÈ›i de ce suntem în stare.

Revista bilingvă (franceză- română) 'Phénix' nu este doar o revistă care dezbate problemele È™colare, ci este o revistă care, prin intermediul articolelor È™i imaginilor sugestive, te aduce mai aproape de limba franceză È™i de tot ceea ce ea presupune. Si nu numai. ÃŽn această revistă vei găsi o varietate de articole pe diferite domenii de interes: teatru, jurnalism, festivaluri, olimpiade, examene, literatura, etc.

DeÈ™i apărută recent, revista noastră a avut un mare succes în rândul elevilor, studenÈ›ilor, profesorilor, dar È™i a publicului larg. Ne aÈ™teptăm să ne extindem È™i mai mult.