imagine <h2>parfumul unei carti</h2>Colegiul Naţional <i>Mircea cel Bătrân</i></br>
		loc. rm valcea jud. VALCEA - ROM

parfumul unei carti

Colegiul Naţional Mircea cel Bătrân
loc. rm valcea jud. VALCEA - ROM

• editia 5 ( 77 pct - )
  • premiu: I

coordonator:      GEANINA OPREA, LUMINIŢA MĂNESCU - geaninaavramvl@yahoo.com
    echipa:      BIANCA ZUGRAVU, MARIA ORSINI, ,

Revista "PARFUMUL UNEI CÄ‚RÅ¢I" reprezintă activitatea cercului de lectură "O CARTE, VÄ‚ ROG!", din cadrul Colegiului NaÅ£ional "Mircea cel Bătrân", din Rm. Vâlcea. Scopul cercului nostru de lectură este promovarea "lecturii de plăcere", activităţile desfăşurându-se lunar, în ultima vineri din fiecare lună, în locuri complet diferite. Revista a fost realizată tocmai pentru a promova activităţile elevilor care iubesc Lectura, Frumosul ÅŸi îi încurajează pe toÅ£i liceenii ÅŸi nu numai să se apropie de magia cuvântului.

Revista "PARFUMUL UNEI CÄ‚RÅ¢I" conÅ£ine 84 de pagini grupate în articole ce captează atenÅ£ia lectorilor atraÅŸi de lectură: prezentarea oraÅŸului Rm. Vâlcea, recenzii ale unor cărÅ£i scrise de autori preferaÅ£i (J. D. Salinger, E. Cioran, S. Hawking sau Tudor Chirilă), prezentarea unor activităţi extracurriculare (Cercul de lectură "O CARTE, VÄ‚ ROG!"), reportaje, anchete, interviuri (dramaturgul DORU MOÅ¢OC, colaboratori ai cercului de lectură etc.), topuri ale cărÅ£ilor preferate etc..

Revista "PARFUMUL UNEI CÄ‚RÅ¢I" apare anual, conÅ£inutul acesteia fiind propus, în mare parte, de elevi.