imagine <h2>galileus</h2>Colegiul National <i>Vasile Goldis</i></br>

• premiu:

coordonator:      Ioja Petronela - ioja_petronela@yahoo.com
    echipa:      Golea Rares, Roman Roxana, Nicolae Denis, Zdrendea Dana

Revista a apărut în urmă cu 4 ani, la cererea elevilor pasionaÈ›i de fizică, chimie, biologie. Este o revistă realizată de elevi È™i pentru elevi. Colectivul redacÈ›ional a fost în permanenta preocupat de ridicarea standardelor de calitate ale revistei. Cine cunoaÈ™te revista, a putut observa o evoluÈ›ie È™i în ceea ce priveÈ™te aspectul grafic (editarea pe doua coloane, trecerea la coperta policroma s.a.). Dacă la început o redactam în word, acum se realizează în Corel.

Revista conÈ›ine subiecte de actualitate din lumea È™tiinÈ›elor È™i nu numai. ConÈ›ine È™i glume pe teme de È™tiință, cu fizicieni etc, rebusuri, sudoku, adăugate la cererea elevilor. Articolele din revistă sunt scrise de către elevi. Există È™i articole elaborate de cadrele didactice. Este o revistă cu ISSN, care apare semestrial. ÃŽn cazul în care posibilitățile materiale nu ne-au permis, am scos un singur număr pe an È™colar, dar mult mai consistent decât conÈ›inutul unei singure reviste (2 în 1).

Ne dorim cât mai multe numere, cât mai bine realizate, cui subiecte de actualitate.