imagine <h2>pro domo</h2>Colegiul National <i>Costache Negri</i></br>

premiu: II

coordonator:      Tofan Onorica - cristinacbn@yahoo.com
echipa:      Voiculescu Bogdan, Crisan Andrei, Marcu Cristina, Tofan Flavia

Revista scolara este o modalitate de exprimare a sentimentului elevilor de apartenenta la comunitatea din care fac parte si credinta ca aceasta este o carte de vizita, de prezentare si de recunoastere a scolii lor. Prin intermediul ei, oricare dintre elevi isi poate face cunoscute opiniile in legatura cu scoala, familia, societatea sau orice alt subiect, mai ales ca este garantata libertatea de exprimare. In acelasi timp, ea este o legatura palpabila cu trecutul, odata ce acestia vor fi parasit bancile acestei institutii.

In fiecare numar am incercat sa aducem ceva nou, astfel incat sa ne apropiem de o publicatie profesionista, sa placa elevilor si sa le fie utila. Fascinatia lecturii propune recenziile unor carti din afara programei. Petalele de suflet sunt paginile in care liceenii pun in palma cititorului o parte din trairile lor.

Dupa 20 de la prima aparitie, revista Pro domo se reinventeaza cu fiecare numar, reflectand dorintele noilor generatii.