lucrare metodico-stiintifica
Cititi cu incredere

Intrebare la un examen de fizica la universitatea din Copenhaga:

Cum se poate masura inaltimea unei cladiri cu un barometru?

Raspuns student (1): Se masoara lungimea barometrului, se leaga barometrul cu o sfoara si se coboara de pe acoperisul cladirii; inaltimea cladirii = lungimea barometrului + lungimea sforii.
Studentul a fost dat afara de la examen si a facut contestatie. Aceasta a fost acceptata pentru ca sa considerat ca intrebarea nu impunea o anumita solutie. Dar de vreme ce raspunsul sau nu edifica examinatorul asupra cunostintelor de fizica dobandite la cursul respectiv, o noua examinare are loc.

Raspuns student (2): Se arunca barometrul de pe cladire si se masoara timpul pana la impactul cu solul. Inaltimea cladirii = (g x t2)/2
Examinatorul, nemultumit, solicita o alta solutie

Raspuns student (3): Daca este o zi insorita, se aseaza barometrul pe cladire si se masoara umbra de pe sol. Cunoscand lungimea barometrului si a umbrei, totul se reduce la o simpla problema de asemanare.

Examinatorul solicita o alta solutie, si atrage atentia studentului ca este ultima sa sansa

Raspuns student (4): Solutia pe care o asteptati de la mine banuiesc ca este masurarea presiunii la sol si pe cladire - presiune care variaza cu inaltimea si determinarea inaltimii cladirii in functie de variatia de presiune. Dar aceasta este o solutie de-a dreptul plicticoasa, de aceea va mai propun una:

[Raspuns student (5):] Se poate propune administratorului cladirii un targ avantajos: Imi puteti spune in schimbul acestui frumos barometru care este inaltimea cladirii...?

(Studentul era Nils Bohr, laureat al premiului Nobel!)